Na prvem letošnjem predavanju z naslovom
»Paradoksi v verjetnosti – resnični ali navidezni?«,
ki bo potekalo
v sredo, 18. oktobra 2017, ob 18.00,
v Veliki predavalnici UP FAMNIT (Glagoljaška 8, Koper),
bo dr. Mihael Perman (UP FAMNIT in UL FMF) objasnil, zakaj v verjetnosti srečamo precej situacij, v katerih nastopa več nasprotujočih si trditev, ki so na prvi pogled vse pravilne. Večina teh paradoksov je namreč posledica manjkajoče informacije, ki jo lahko podzavestno dopolnimo na različne načine. Nekaj jih je posledica preprostih stvari kot nepravilnega preštevanja ali nepopolnega opisa strategije, nekaj pa takih, ki begajo tudi matematike, ki se ukvarjajo z verjetnostjo.
Na predavanju bodo predstavljeni nekateri preprosti paradoksi tako iz preteklosti kot novejši (na primer Monty Hallov paradoks), poskusili pa bomo predstaviti tudi kakšnega globljega, recimo Bertrandov paradoks.
O predavatelju:
Mihael Perman je na Univerzi v Ljubljani diplomiral iz matematike (1983), na University of California at Berkeley pa doktoriral iz statističnih znanosti (1990). V letih 1993–1994 je predaval na University of Southern California (ZDA) in na Univerzi v Cambridgeu (Velika Britanija), v letih 1995–2006 pa kot izredni profesor na Univerzi v Ljubljani. Od leta 2007 do leta 2011 je bil direktor Agencije za zavarovalni nadzor, zadnjih nekaj let pa predava verjetnost in statistiko tudi na FAMNIT-u. Raziskovalno se ukvarja z verjetnostnim računom, statističnim modeliranjem, aktuarstvom in zavarovalništvom.
Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na martin.milanic@upr.si.
Veselimo se novih popotovanj v matematična vesolja v vaši družbi!
Vljudno vabljeni!