V okviru 32. svetovnega kongresa Mednarodne zveze za preprečevanje samomora (IASP) bo v soboto, 23. 9. 2023 potekal Dan povezovanja: za ljudi z izkušnjo samomorilnega vedenja, bližnje in žalujoče.
Dogodek je namenjen širši javnosti, še posebej pa tudi posameznikom z izkušnjo, bližnjim, žalujočim in strokovni javnosti, s čimer želimo ozaveščati o samomorilnem vedenju, širiti sporočilo, da je stisko mogoče rešiti, ter nuditi oporo vsem, ki so zaradi samomora izgubili bližnjo osebo.
Na dogodku bodo udeleženci imeli priložnost biti slišani in videni, saj je ravno to pogosto potreba oseb v stiski in njihovih bližnjih, pa tudi oseb, ki so se s stisko soočala v preteklosti. Udeleženci bodo imeli možnost, da podelijo svoje izkušnje, ter se hkrati povežejo s posamezniki, s katerimi si delijo podobne zgodbe.
Dogodek bo nudil pester program aktivnosti, od krajšega predavanja, okroglih miz, Žive knjižnice, izkustvenih delavnic, do predstavitev organizacij, ki delujejo na področju duševnega zdravja.
Udeleženci bodo tako imeli možnost spoznati vire pomoči, ki so jim na voljo, organizacije s področja duševnega zdravja pa priložnost, da se še bolj povežejo v skupnih prizadevanjih za učinkovito naslavljanje stisk.
Kje bo dogodek potekal?
Dogodek se bo odvijal v Kongresnem centru Bernardin, ki se nahaja v Grand hotelu Bernardin, Portorož*****. Hotel se nahaja med Piranom in Portorožem, v mirnem okolju, z neposrednim pogledom na morje. Lokacija obljublja nepozabno doživetje čudovite sredozemske obale.
Grand hotel Bernardin
Obala 2
6320 Portorož-Portorose
Slovenija
T: +386 5 690 7000
Kdaj bo dogodek potekal?
Dogodek se bo odvijal v soboto, 23. septembra 2023, s pričetkom ob 9. uri.
Dan povezovanja je dogodek, ki poteka v sklopu 32. svetovnega kongres Mednarodne zvezo za preprečevanje samomora (IASP).
Kakšen je program dogodka?
Dogodek bo ponudil pester program. Vključeval bo vsebinsko bogata predavanja in okrogli mizi:
- vabljeni na predavanje izr. prof. dr. Vite Poštuvan: Preprečevanje samomora in intervencije za žalujoče – spoznanja iz 32. kongresa Mednarodne zveze za preprečevanje samomora,
- okroglo mizo Žalovanje po samomoru in podpora žalovanju, z govorci: Anjo Klančar in Nežo Vilhelm, z izkušnjama samomora bližnjih, Ivanom Platovnjakom (duhovnim spremljevalcem žalujočih) in Tamaro Zemlič Radović (vodjo programa Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov pri Slovesnem društvu Hospic)
- okroglo mizo Potrebe posameznikov v stiski in učinkovito naslavljanje le teh, z govorci: Tonetom Vrhovnikom Strako (Zveza organizacij pacientov Slovenije), Matejem Vinkom, dr. med. spec. javnega zdravja (NIJZ), mag. Bogdanom Dobnikom (OZARA Slovenija) in prof. dr. Vesno Švab, dr. med., spec. psihiater (soavtorico Nacionalnega programa duševnega zdravja, Šent – slovensko združenje za duševno Zdravje)
Tekom dogodka bo potekala tudi Živa knjižnica, kjer vas pričakujejo prav posebne vrste knjig – žive knjige. To so osebe, ki so danes tukaj, ker so se odločile, da želijo spregovoriti in z vami deliti del svoje življenjske zgodbe, ki je povezan z duševnim zdravjem in skrbjo zase. Vsaka od živih knjig ima svoj opis; med njimi boste našli naslenje tematike: preživela samomor v družini, obiskuje psihoterapijo, kot otrok je zbolela za obsesivno kompulzivno motnjo, preživel je poskus samomora, imela je motnje hranjenja, rada zahaja v gozd, svetovalka, ki dela z žalujočimi, psihoterapevt in mnoge druge. Žive knjige so na voljo za iskrene pogovore, ki trajajo do pol ure. Vabljeni, da jih prelistate spoštljivo in ljubeče.
V okviru dogodka pa se lahko pridružite tudi dvema izkustvenima delavnicama:
- Blagodejna moč zvoka: Delavnico vodi Vesna Rečnik Šiško, ki že dvajset let igra na gonge in ostale holistične inštrumente ter raziskuje njihov vpliv na ljudi. Ima dolgoletne izkušnje pri delu z zvokom z žalujočimi otroki, s starostniki in z ljudmi z različnimi težavami ter vodi redne sprostitve in glasbene delavnice za otroke ter odrasle. Udeleženci delavnice bodo deležni sprostitve ob blagodejnih zvokih gonga, kristalne harfe, tibetanske posode in zvončkov z meditacijo Srca, ki je primerna za vsakogar.
- Čuječnost v vsakdanjem življenju: Na UP IAM Slovenskem centru za raziskovanje samomora že vrsto let izvajamo na čuječnosti osnovan Program NARA. Skozi delavnico želimo udeležencem predstaviti koncept čuječnosti, jih seznaniti s načeli te meditativne prakse ter jim omogočiti praktično izkušnjo čuječnosti, ki jo bodo lahko prenesli v vsakdanje življenje. Delavnico vodi asist. Nina Krohne.
Ker bosta zaradi načina izvedbe delavnici namenjeni manjšemu številu oseb (do 15 oseb na posamezno delavnico), vas vabimo, da se na delavnici prijavite tako, da izpolnite prijavnico TUKAJ:
PRIJAVA NA DELAVNICE
Dogodek bo tudi priložnost, da različne organizacije s področja duševnega zdravja širši javnosti predstavijo svoje aktivnosti v obliki plakatov in bo hkrati predstavljal možnost mreženja posameznikov ter povezovanja različnih organizacij s področja.
Na dogodku se bodo predstavile organizacije, ki delujejo na področju duševnega zdravja: Zveza društev pacientov Slovenije, Nacionalni inštitut za javno zdravje, Posvet – Center za psihološko svetovanje, Zavod Vozim – Najdi.se, Hospic, Šent – Slovensko združenje za duševno Zdravje, Ozara Slovenije, Psihosocialna pomoč za kmete, Projekt Človek, UP IAM Slovenski center za raziskovanje samomora.
Kako se prijaviti?
Vse oseba z izkušnjo samomorilnega vedenja, njihove družinske člane in prijatelje, žalujoče, ki so izgubili koga zaradi samomora, stokovnjake in organizacije s področja duševnega zdravja posameznik, kot tudi vse, ki jih tema zanima, vabimo, da se pridružijo dogodku.
Vsi prijavljeni udeleženci bodo prejeli Potrdilo o udeležbi.
Če se želite prijaviti, izpolnite prijavni obrazec, do katerega lahko dostopate s klikom na GUMB :
PRIJAVA NA DOGODEK
Cena udeležbe na dogodku
Udeležba na dogodku je za udeležence brezplačna.
Ker je število mest na dogodku omejeno, vas prijazno prosimo, da nam, v kolikor ste se na dogodek prijavili in se ga ne boste uspeli udeležiti, to sporočite na iasp2023@upr.si in s tem mesto odstopite nekomu drugemu.
Kontakti
Za vsa dodatna vprašanja ali dileme so vam na voljo na iasp2023@upr.si.
Lahko pa nas tudi pokličete na +386 40 490 580.