V začetku junija sta našo fakulteto v sklopu bilateralnega projekta »Genetska in kemijska raznolikost slovenskega in korziškega smilja« obiskala prof. Marc Gibernau in prof. Félix Tomi z Univerze na Korziki.
Izvedba projekta se je začela 1. januarja letos, pri sodelovanju UP z Univerzo na Korziki (CNRS – Laboratoire Sciences Pour l’Environnment), pa je nosilna institucija v Sloveniji UP FAMNIT.
Oddelek UP FAMNIT, v okviru katerega se izvaja projekt, je Oddelek za aplikativno naravoslovje.
Šlo je za prvi obisk v sklopu projekta, ekipa slovenskih raziskovalcev bo obiskala Univerzo na Korziki to jesen, prihodnje leto pa sledita še dve srečanji.
Predstavitev projekta:
Smilj (Helichrysum italicum (Roth) G. Don) predstavlja bio-tovarno naravnih fito-spojin, zato je izjemno pomembno celostno proučevanje rastline, ki omogoča doseganje želene kakovosti rastlinskih izvlečkov in eteričnih olj, odkrivanje ciljnih naravnih spojin in njihovega potenciala v industriji. Bioaktivne lastnosti so prispevale k njegovi privlačnosti in uvedbi v kmetijsko pridelavo, zlasti na Korziki, v Španiji in v balkanskih državah. Eterično olje korziškega smilja je v svetovnem merilu najbolj priznano ter cenjeno v kozmetični in farmacevtski industriji, medtem ko je Slovenija začetnica na področju gojenja smilja, saj se s smiljem ukvarjajo le družinske kmetije, ki ponujajo različne izdelke iz smilja.
Glavna težava držav na območju Jadrana je nenadzorovan pretok sadilnega materiala in neprimerne deklaracije brez natančne identifikacije podvrst/vrst, zato je osrednji namen projekta valorizacija in avtentikacija genskih virov smilja iz različnih območij Sredozemlja s pomočjo biokemijskega in genetskega profiliranja. Raziskovalci UP FAMNIT in UC-CNRS (University of Corsica – CNRS, Laboratoire Sciences Pour l’Environnment) do sedaj še niso sodelovali, zato odpira projekt nove možnosti za vzpostavitev dolgoročnega raziskovalnega sodelovanja med univerzama, ki sta osredotočeni na celostno proučevanje sredozemskih rastlin.
Vodja projekta je dr. Alenka Baruca Arbeiter, financer pa Javna agencija RS za raziskovalno dejavnost (ARRS).
Projekt bo trajal do 31. 12. 2024.