Z željo seznanjanja končnih uporabnikov in ciljnih skupin z nespornimi primerjalnimi prednostmi obnovljivega in CO2 nevtralnega lesa, UP FAMNIT in UP IAM s Srednjo lesarsko šolo Ljubljana in Oddelkom za lesarstvo Biotehniške fakultete, sodelujeta pri skupnem projektu Eko učilnica- lesena učilnica kot primer dobre prakse uporabe naravnih materialov v javnih objektih.
K sodelovanju so bila povabljena slovenska podjetja kot donator materiala, ki bo uporabljen pri prenovi šolske učilnice. S tem bodo podjetja pripomorala k zgledu rabe slovenskega lesa za ustvarjanje zdravega bivalnega okolja. Projekt Eko učilnice bomo svečano otvorili oktobra 2013.
Opis projekta prenove obstoječe šolske učilnice Srednje lesarske šole Ljubljana Eko učilnica – lesena učilnica kot primer dobre prakse uporabe naravnih materialov v javnih objektih.
Študenti Oddelka za lesarstvo so v okviru izbirnega predmeta Projektiranje notranje opreme in kompozicija sodelovali pri izvedbi prenove učilnice; izdelali so variantne predloge opreme prenove učilnice, projekt ozelenitve šolskih prostorov, analizirali trg ponudnikov šolske opreme, ter izvedli spletno anketo med dijaki in učitelji o zdravem bivalnem okolju in pomenu vključevanja naravnih materialov v prenovo učilnice in njihovem vplivu na zdravo bivalno okolje.
Dijaki Srednje lesarske šole Ljubljana SLŠ so sodelovali pri izdelavi pohištva iz masivnega lesa, izdelavi lesenih stenskih oblog, zamenjavi stavbnega pohištva – lesena okna in vrata, obnovi lesenega tlaka. V proces prenove lesene učilnice je vključeno tudi objektivno vrednotenje okoljskih vplivov. Za izdelan projekt prenove bomo izračunali ogljični odtis lesene učilnice v primerjavi s klasično.
Vodje projekta:
Oddelek za lesarstvo
Biotehniška fakulteta; UL
doc.dr. Manja Kitek Kuzman
Univerza na Primorskem
Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije
Doc. dr. Andreja Kutnar
Srednja lesarska šola Ljubljana SLŠ
mag. Majda Kanop, ravnateljica