Uspešna delavnica SME ViLLab Workshop

Na UP FAMNIT smo 21. in 22.3.2013 uspešno izpeljali delavnico SME ViLLab Workshop, katere cilj je bil odgovoriti na vprašanje, kako funkcionalno vpeljati inovacije, vodene s strani uporabnikov v slovensko lesarstvo s pomočjo SME ViLLab. Namen in cilj delavnice sta bila dosežena s pomočjo dobro prepoznanih strokovnjakov iz Amerike, Kanade, Norveške, Italije in Slovenije:

• Eric Hansen – Professor of Forest Products Marketing na Oregon State University, ZDA
  • Chris Knowles – Assistant Professor of Forest Products Marketing & Assistant Director of the Oregon Wood Innovation Center na Oregon State University, ZDA
  • Arijit Sinha – Assistant Professor of Renewable Materials and LEED Green Associate na Oregon State University, ZDA
  • Robert Kozak – Professor & Head, Department of Wood Science na University of British Columbia, Kanada
  • Rajat Panwar – Professor and Chapple Chair of Business and Social Responsibility na Northland College, ZDA
  • Erlend Nybak – Researcher in Entrepreneurship and Innovation Management na Norwegian Forest and Landscape Institute, Norveška
  • Antonio Sarto – Matite Associate, arhitekt iz Italija
  • Manja Kitek Kuzman – docentka iz Oddelka za Lesarstvo, Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani
  • Miha Humar – profesor in prodekan iz Oddelka za Lesarstvo, Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani

Prvi dan smo govorili o “user lead innovation” (inovacije vodene s strani uporabnikov), povezovanju univerz z gospodarstvom in trgom, o družbeni odgovornosti in inovacijah in vzvodih inovacij pri daljinskemu ogrevanju in lesni industriji. Drugi dan pa smo se posvetili leseni gradnji v ZDA, Italiji in Sloveniji ter zaščiti lesa za gradnjo v severnem Sredozemlju.

V diskusiji so udeleženci izmenjali ideje o prepoznavanju uporabnikov, preko katerih lahko pridemo do inovacij, kako z uporabniki navezati stik in kako prepoznati, kaj uporabniki želijo v zameno. Iskali so odgovore na vprašanja “Kako uspešno vpeljati inovacije vodene s strani uporabnikov v slovensko lesarstvo?”, “Kaj se lahko naučimo od uporabnikov?” in “Kako preko aktivnosti SME Villab priti do dobičkonosnih izdelkov?”.

Udeleženci delavnice SME ViLLab so zaključili, da SME ViLLab lahko s skrbno izbranimi aktivnostmi in jasno začrtanimi cilji privede do povečane rabe lesa v gradbeništvu in prispeva k energetski učinkovitosti privatnih hiš v regiji.

Andreja Kutnar

Arhitektke Forte Poerio

Arijit Sinha

Chris Knowles

Eric Hansen in Andreja Kutnar

Eric Hansen

Erlend Nybakk

Manja Kitek Kuzman

Miha Humar

Rajat Panwar

Robert Kozak

***

Projekt je sofinanciran v okviru Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija2007-2013 iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj in nacionalnih sredstev Progetto finanziato nell’ambito del Programma per la Cooperazione Transfrontaliera Italia-Slovenia 2007-2013.