V petek, 25. septembra ob 18h, se s predavanjem dekana UP FAMNIT prof. Dragana Marušiča “Matematika: od zapletene simbolnosti do preproste vsakdanjosti” začne cikel poljudnih predavanj o matematiki in njeni vlogi v svetu, imenovan FAMNITovi Izleti v matematično vesolje.
Vsa predavanja potekajo ob petkih ob 18h v Centru eksperimentov Koper, DMFA Koper, Kidričeva ulica 17. Raven predavanj je primerna za srednješolce ter vse, ki jih zanimajo kompleksna matematična vprašanja, predstavljena na poljuden, atraktiven in nekonvencionalen način. Predavanja so odprta za širšo javnost, obisk je brezplačen.
Več o ciklu ter o vsebini posameznih predavanj na spletni strani Famnitovih Izletov v matematično vesolje in v programski knjižici.
Vljudno vabljeni!
Vsebina petkovega predavanja:
prof. Dragan Marušič “Matematika: od zapletene simbolnosti do preproste vsakdanjosti”
Čeprav so nekateri matematični izsledki v ozadju nemotenega delovanja naše civilizacije, se matematika v vsakdanjem življenju večine posameznikov ustavi že pred banalno uporabo štirih osnovnih računskih operacij. In na celi črti pogrne ob preprostih pravilih logičnega sklepanja. Povedano še nekoliko drugače: čeprav je matematika poleg materinega jezika edini predmet, ki se poučuje vse od prvega razreda pa do mature, pri marsikom vzbuja neugodje in odpor. Namen tega predavanja je ob izbranih primerih pokazati, da matematika – eden redkih univerzalnih jezikov, ki jih človeštvo premore – navkljub uporabi zapletenega simbolnega jezika (ali prav zaradi njega) posega tudi v prostor preproste vsakdanjosti.
O predavatelju: Dragan Marušič velja za vodilnega slovenskega raziskovalca na področju algebrske teorije grafov. Doktoriral je leta 1981 na Univerzi v Readingu (Velika Britanija) pri znamenitem prof. Nash-Williamsu. Poučeval je nauni verzah Minnesota in California (ZDA), na Univerzi v Ljubljani, od leta 2004 dalje pa tudi na Univerzi na Primorskem. Je avtor številnih znanstvenih člankov, član uredniških odborov uglednih mednarodnih revij in vodja projektov raziskovalnega sodelovanja z J. Korejo, Kitajsko, ZDA, Madžarsko, Izraelom, Avstralijo in drugimi državami. Leta 2002 je prejel tudi Zoisovo nagrado, najvišjo slovensko državno nagrado za znanstveno raziskovalno delo.
Program cikla:
Program cikla 2009/10
25. september 2009
Matematika: od zapletene simbolnosti do preproste vsakdanjosti
Dr. Dragan Marušič, UP FAMNIT
16. oktober 2009
Teorija iger: matematika strateškega odločanja
Dr. Aljaž Ule, Univerza v Amsterdamu in UP FAMNIT
13. november 2009
Zakaj je π=4 in druge zgodbe o razdaljah
Mag. Boštjan Kuzman, UL PeF
11. december 2009
Na kratko o teoriji števil
Dr. Primož Šparl, UL PeF
15. januar 2010
Vam je všeč brokoli?
Dr. Štefko Miklavič, UP FAMNIT
12. februar 2010
Donos in tveganje: matematikove finančne dileme
Mag. Rado Pezdir, UP FAMNIT
12. marec 2010
Iskanje filogenetskih dreves: smo matematiki in opice v sorodu?
Dr. Martin Milanič, UP FAMNIT
9. april 2010
O nogometnih žogah ali zakaj matematike zanima tudi kemija
Dr. Klavdija Kutnar, UP FAMNIT
7. maj 2010
Od matrik do barvanja grafov
Dr. Bojan Kuzma, UP FAMNIT